Parandowski

Statek dla Chipolbroku

W Dalian, w Chinach, odbyła się 28 października uroczystość przekazania Chińsko-Polskiemu Towarzystwu Okrętowemu – Chipolbrok statku Parandowski . To trzecia z serii sześciu wielozadaniowych jednostek przystosowanych do przewozu sztuk ciężkich, zamówiona w Cosco Dalian Shipyard. Matką chrzestną statku została Anna Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury.

Jednostka ma ponad 30,3 tys. t nośności, 200 m długości i 27,8 m szerokości. Wyposażona jest w dźwigi umożliwiające podnoszenie ładunków o wadze jednostkowej do 640 t. Zarejestrowana została na Cyprze, lecz będzie pływała z polską załogą.

Statek, będzie zatrudniony w okołoziemskim serwisie armatora, między portami Europy (Hamburg, Antwerpia, Bilbao, Porto Marghera) a portami Chin (Szanghaj, Xingang, Dalian) oraz innymi portami dalekowschodnimi. Stamtąd, przez porty obu wybrzeży USA, będzie powracał do Europy. W dziewiczej podroży przewiezie ładunki ciężkie oraz obiekty przemysłowe z Korei Południowej dla odbiorców na zachodnim wybrzeżu USA oraz w basenie Zatoki Meksykańskiej, a także z krajów północnej Europy. Czwarta jednostka z tej serii, Chipolbrok Galaxy, ma wejść do eksploatacji pod koniec roku.

(RCH)

Parandowski