Gdański Terminal Masowy (Gdansk Bulk Terminal)

Zbożowe centrum w gdańskim porcie

Gdański Terminal Masowy (Gdansk Bulk Terminal) to nowa inicjatywa Malteurop Polska i Copenhagen Merchants.

29 października obie te firmy zawarły porozumienie dotyczące budowy nowego terminalu w gdańskim porcie. Jego całkowite uruchomienie planowane jest na wiosnę 2012 r. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji, w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Gdański Terminal Masowy (GTM) ma się składać z nowoczesnych magazynów, wyposażonych w kompleksową technologię suszenia i czyszczenia zbóż, o pojemności 40 tys. t (magazyny płaskie i silosy) oraz z systemu przeładunkowego umożliwiającego obsługę ładunków w imporcie, jak i eksporcie. Roczna zdolność przeładunkowa wynieść ma ok. 400 tys. t, przy racie załadunkowej 300 t i rozładunkowej 150 t na godz. Terminal będzie miał charakter uniwersalny i publiczny, obsługując zboża, rzepak, śrutę rzepakową, biomasy itp., na zlecenie wszystkich zainteresowanych klientów.

– Podstawą do podjęcia decyzji o inwestycji była optymalizacja kosztów logistycznych zaopatrzenia w jęczmień do produkcji słodu, pełne wykorzystanie istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej użytkowanej przez Malteurop, a także ocena potencjału eksportowego polskiego rynku rolnego. Główne masy ładunkowe pochodzić mają właśnie z rynku lokalnego – wyjaśnia Ryszard Zdeb, dyrektor generalny Malteurop Polska Sp. z o.o. Natomiast według Simona Rodiana Christensena z Copenhagen Merchants, kluczem do powodzenia inwestycji jest unikalne położenie Gdańska.

Obecne stanowisko przeładunkowe Malteurop Polska, przy nabrzeżu Bytomskim w gdańskim porcie, wykorzystywane jest wyłącznie na potrzeby produkcyjne firmy. Wielkości przeładunków uzależnione są od możliwości pozyskania jęczmienia browarnego na rynku krajowym i wahają się między 20 tys. a 40 tys. t rocznie.

Malteurop jest największym producentem słodu na świecie. W 12 krajach Europy, Ameryce Północnej, Oceanii i Azji posiada 23 oddziały przemysłowe i wytwarza ponad 2,2 mln t słodu rocznie. W Gdańsku działa od 2007 r., kiedy to kupił, działającą na nabrzeżu Bytomskim od 1997 r., a należącą do niemieckiej firmy Weissheimer Malz, spółkę Baltic Malt, która zajmowała się przeładunkiem jęczmienia i słodu. Jednocześnie nabył od Niemców inny zakład, w Heidenau.

Obecnie Grupa Malteurop skupia 18 spółdzielni producentów zbóż oraz inwestorów, zgrupowanych w spółce holdingowej Cofimalt, która kontroluje 100% udziałów Malteurop. Zbiera rocznie ponad 13 mln t zbóż. Posiada ponad 1 tys. silosów, które zapewniają składowanie 10 mln t zbóż.

Z kolei Copenhagen Merchands działa na międzynarodowym rynku zboża już od 3 dekad, koncentrując się na handlu i obsłudze ładunków w regionie Morza Bałtyckiego. Grupa skupia 6 firm i jest właścicielem 4 terminali masowych w Danii: Kalundborg Bulk Terminal, Fredericia Bulk Terminal, Aalborg Bulk Terminal i Grenaa Bulk Terminal oraz terminalu na Łotwie – Dan Store Latvia, w Lipawie.

– Copenhagen Merchands jest wieloletnim partnerem biznesowym Malteurop z dużym doświadczeniem m.in. w operowaniu terminalami masowymi – informuje R. Zdeb.

W przypadku gdańskiego terminalu, Malteurop i Copenhagen Merchands będą jego udziałowcami po połowie.

Piotr Frankowski