rysy

Kolejne statki PŻM

Wicko to kolejny nowy statek we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej. Jego przekazanie armatorowi odbyło się 29 listopada, w chińskiej stoczni Mingde, w Nantong.

Wicko to masowiec o nośności 30 tys. t, z serii tzw. „jeziorowców”, czyli statków przystosowanych wymiarami do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Jednostka ma 190 m długości i 23,6 m szerokości i jest największym statkiem oceanicznym, który mieści się w wąskich kanałach i śluzach, prowadzących na Wielkie Jeziora. To już czwarta jednostka tego typu odebrana przez PŻM ze stoczni Mingde w br. Cała seria liczy 8 statków. Pozostałe mają trafić do armatora do końca 2011 r.

Natomiast 8 grudnia, w stoczni New Times Shipbuilding w Jingjiang niedaleko Szanghaju, zwodowano masowiec Rysy, o nośności 80 tys. t. To ostatni statek z tej serii, jaki armator zamówił w Chinach. W stoczni New Times Shipbuilding powstały 4 takie jednostki. Odebranie statku planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Jednostki te to klasyczne masowce, ze względu na rozmiar nazywane kamsarmaxami (największymi, jakie mogą zawijać do portu Kamsar w Gwinei) lub post-panamaxami. Mają 229 m długości i 32,26 m szerokości.

(PiF)

Rysy