Edith Maersk. Fot. Maersk Line

Kontenerowe giganty w DCT

 

Już od maja do gdańskiego Deepwater Container Terminal zaczną zawijać kontenerowce o pojemności ponad 15 tys. TEU.

Będą obsługiwały serwis duńskiego armatora Maersk Line, łączący Daleki Wschód z Europą (AE10). To wynik zmian, jakie Maersk zamierza poczynić, od kwietnia, w swoich połączeniach z Azją. Według informacji zamieszczonych na stronie Maersk Line, jako pierwszy do obsługi serwisu AE10 wejdzie Maersk Elba, o pojemności 13 092 TEU, który 7 kwietnia wyruszy do Europy z chińskiego Ningbo – i 11 maja dotrze do Gdańska.

Natomiast pierwszy kontenerowiec o pojemności 15 500 TEU, z tzw. E-class czy też PS – class (zapoczątkowanej w 2006 r. przez Emma Maersk, a liczącej 8 statków), Eleonora Maersk, wejdzie do serwisu 21 kwietnia, a w DCT pojawi się 25 maja. Będzie to największy kontenerowiec, jaki kiedykolwiek przypłynął do polskiego portu. (Zawijające od ponad roku do DCT statki mają ponad 8000 TEU.)

Zmiany, jak podkreślił Vincent Clerc, wiceprezes Maersk Line, zwiększą zasięg i niezawodność serwisu, oferując klientom najefektywniejsze i szybkie połączenie żeglugowe z Dalekiego Wschodu do Europy, w tym na Bałtyk.

W sumie, w ramach nowego sailingu, do DCT pływać będzie 14 jednostek Maerska. Będzie to 8 statków, o pojemności 15 500 TEU – według danych Maersk Line – (Eleonora Maersk, Emma Maersk, Edith Maersk, Ebba Maersk, Elly Maersk, Eugen Maersk, Evelyn Maersk i Estelle Maersk) oraz 5 statków o pojemności 13 092 TEU (Maersk Elba, Maersk Eubank, Maersk Edmonton, Maersk Erving i Maersk Effingham). Od ponad roku terminal DCT pełni już rolę bałtyckiego hubu duńskiego armatora, skąd azjatyckie ładunki trafiają nie tylko do Polski, ale również do Rosji i Finlandii.

W ramach zmienionego serwisu AE10, statki Maersk Line będą, od 1 czerwca, zawijały do: Kwangyang (Korea Południowa), Ningbo, Szanghaju, Yantian, Hongkongu, Tanjung Pelepas, Suezu, Algeciras, Rotterdamu, Bremerhaven, Gdańska, Goeteborga i Aarhus. Z rotacji wypadną zaś porty w: Kaohsiung, Felixstowe, Zeebrugge (westbound), Da Chan Bay, Singapur, Hakata, Kobe, Nagoja i Jokohama (eastbound).

(PiF)