Fot. Agencja Gazeta

Skanska buduje Trasę Sucharskiego

Firma Skanska wygrała przetarg na wykonanie kolejnego odcinka Trasy Sucharskiego, zapewniającej dojazd do gdańskiego portu po wschodniej stronie Martwej Wisły. Na konkurs, rozpisany przez spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne, wpłynęło w sumie 11 ofert, z których ta Skanskiej była najkorzystniejsza. Liczący 2,7 km odcinek, między mostem wantowym a ulicą Ku Ujściu, firma wykona za 184 mln zł, w ciągu 17,5 miesiąca (szacowano, że koszt jego budowy wyniesie 292,5 mln). Jeśli nie będzie odwołań, inwestycja ruszy w maju. Projekt zakłada budowę: dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu i odwodnieniem, dwóch węzłów, czterech wiaduktów oraz systemu inteligentnego zarządzania ruchem Tristar.

Skanska buduje już jeden odcinek Trasy Sucharskiego, między ul. Ku Ujściu a terminalem promowym na Westerplatte. Liczącą 3 km drogę zamierza oddać do końca czerwca. Koszt prac wyniesie 9 mln zł.

W maju rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę kolejnego odcinka, który połączy Trasę Sucharskiego z krajową „siódemką” i obwodnicą południową Gdańska, a przez nią – z autostradą A-1. Cała budowa będzie kosztować 660 mln zł, z czego 40% to unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

(PiF)