Źródło: Wikipedia

PŻB – trzecie podejście

Ministerstwo Skarbu Państwa po raz trzeci spróbuje sprzedać Polską Żeglugę Bałtycką. Trwają właśnie przygotowania do rozpoczęcia kolejnego procesu prywatyzacji. Tym razem do zakupu ma zachęcić promocyjna cena.

Resort poprosił doradcę prywatyzacyjnego o o aktualizację wyceny majątku oraz zlecił przygotowanie memorandum informacyjnego. Obecnie oba dokumentu są analizowane. Dwie wcześniejsze prywatyzacje zakończyły się fiaskiem. Ministerstwo chciało najpierw sprzedać całą firmę za 100 mln zł. Gdy oferta nie spotkała się z zainteresowaniem, dopuszczono możliwość sprzedazy etapami. Najpierw inwestor miał nabyć 50% plus jedna akcja. Dodatkowo, niższa kwota miała być płacona w rozłożonych na lata ratach. Ponadto, przygotowując się do prywatyzacji, spółka musiała pozbyć się terenów w kołobrzeskim porcie oraz budynku, w którym mieszczą się jej biura.

Zainteresowani transakcją byli początkowo skandynawscy armatorzy promowi: duński DFDS i szwedzka Stena Line. Jednak rozmowy z nimi zakończyły się fiaskiem. PŻB operują 4 promami, które obsługują połączenia ze Szwecją.

(PiF)