Fot. P. Frankowski

Unijne środki dla portów

Podpisanie pre-umów na dofinansowanie ze środków unijnych kolejnych inwestycji w portach Gdyni i Gdańska było jednym z wydarzeń XVI Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2011. Odbyło się 6 września, w trakcie towarzyszącej targom konferencji i w obecności Anny Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury.

Najpierw Anna Siejda, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, parafowała wspólnie z Januszem Jarosińskim, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia, umowę na dofinansowanie, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, projektu modernizacji nabrzeża Szwedzkiego, a następnie wraz z Andrzejem Bojanowskim, wiceprezydentem Gdańska, umowę na dofinansowanie, w ramach tego samego programu, projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Etap II – przebudowa szlaku wodnego na Motławie”.

Pierwsza z inwestycji, o wartości 60 mln zł, obejmuje przebudowę odcinka nabrzeża Szwedzkiego oraz prowadzącego do niego układu drogowo – kolejowego. Wraz z jej ukończeniem port zyska nowoczesną infrastrukturę do obsługi ładunków masowych, co ma zwiększyć jego konkurencyjności w regionie Morza Bałtyckiego. Inwestycja ma być gotowa na koniec 2013 r., zaś wartość unijnego wsparcia wynieść ma 46 mln zł.

Drugi z projektów ma na celu odbudowę zdewastowanych odcinków nabrzeży północnego cypla Wyspy Spichrzów. Całkowity koszt inwestycji to 21,5 mln zł, a unijne dofinansowanie wynieść ma 85% jej wartości. Inwestycja ma być zrealizowana również do 2013 r., we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, który planuje jeszcze przebudować szlak wodny na Martwej Wiśle.

(PiF)