Rosyjska porażka szansą dla Polski

Rosyjska porażka szansą dla Polski

Porażka Gazpromu z Litwą, w sądzie arbitrażowym, może być szansą dla PGNiG na sukces w sporze z rosyjskim koncernem – uważają specjaliści rynku energetycznego.

Rząd Litwy nakazał bowiem spółce Lietuvos Dujos przekazać swoje gazociągi przesyłowe niezależnej firmie. Chodziło o zapisy tzw. III pakietu energetycznego Unii Europejskiej, które nie pozwalają firmom handlującym gazem zarządzać jednocześnie gazociągami, bo w ten sposób mogą blokować konkurencję. Ważnym akcjonariuszem firmy litewskiej był jednak rosyjski Gazprom, który stwierdził, że decyzja naraża go na straty i zażądał odszkodowania. Sąd uznał jednak to za bezzasadne.

Tymczasem przed sądem arbitrażowym toczy się właśnie spór między pomiędzy PGNiG i Gazpromem, dotyczący ceny gazu ustalanej przez rosyjski koncern. Polska płaci za rosyjski gaz najwięcej w całej UE, bo ponad 500 USD za 1 tys. m³, chociaż należymy do największych odbiorców surowca. Wiele wskazuje więc na to, że cena nie jest ustalana w oparciu o warunki rynkowe, na co zwrócili uwagę także unijni urzędnicy.

(peta)