Zielone światło dla obrotnicy w Gdyni

Zielone światło dla obrotnicy w Gdyni

Ministerstwo Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowało wniosek Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA (ZMPG) w sprawie nabycia od Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) nabrzeża Gościnnego. Jego zakup jest kluczowy dla budowy w porcie gdyńskim większej obrotnicy. Według założeń ZMPG powiększenie istniejącej obrotnicy o średnicy 385 m do 480 m, pozwoli na przyjmowanie w Gdyni oceanicznych kontenerowców o długości 360-370 m. Obecnie mogą to być jednostki o długości ok. 330 m.

Przychylnie do projektu władz portu gdyńskiego podchodzi także syndyk SMW, Magdalena Smółka, która w ramach restrukturyzacji zakładu zamierza pozbyć się zbędnego, z punktu widzenia dalszej działalności SMW, terenu. Dlatego też, według prezesa ZMPG Janusza Jarosińskiego, porozumienie w tej sprawie powinno zostać zawarte w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy. Wtedy możliwie będzie przygotowanie inwestycji, która zakłada m.in. wyburzenie 238 m nabrzeża Gościnnego, wzmocnienie pozostałej jego części oraz przygotowanie stanowiska produkcyjnego dla potrzeb SMW przy dalej położonym pirsie. Całkowity koszt prac szacowany jest na ok. 80 mln zł.

Budowa większej obrotnicy jest głównym elementem wycenianego na 400-500 mln zł projektu pogłębienia akwenów wewnętrznych i nabrzeży do 15,5-16 m, celem stworzenia z Gdyni portu głębokowodnego.