Nowa restrukturyzacja

Nowa restrukturyzacja

Stocznia Gdańsk zamierza skoncentrować się na produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych. Tym samym chce ograniczyć swój udział w budowie statków. Okazją do dyskusji na temat sytuacji zakładu było wodowanie promu Bergensfjord, który powstał dla armatora norweskiego Bergen Group Fosen.

Jednostka o długości 170 m i szerokości 27,5 m będzie mogła przewozić 1500 pasażerów oraz 600 samochodów osobowych na 10 pokładach. W Gdańsku wykonany został kadłub częściowo wyposażony, zaś pozostałe prace realizowane będą w stoczni w Norwegii. Od jesieni br. Bergensfjord ma obsługiwać trasę Bergen – Stavanger – Hirtshals – Langesund.

Stocznia Gdańsk zbuduje w br. jeszcze 3 statki. Jednak główny nacisk ma być kładziony na inne segmenty działalności, szczególnie na produkcję wież wiatrowych, na których budowę ma już podpisane kontrakty. Ponadto opracowywany jest nowy plan restrukturyzacji, który zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej. Zgodnie z dokumentem z 2009 r., działalność firmy miała opierać się na budowie statków, konstrukcji stalowych i wież dla elektrowni wiatrowych.

Stocznia wystawiła też na sprzedaż ok. 18 ha gruntu i ok. 35 ha działek wodnych na tzw. froncie wyspy Ostrów, które nie są niezbędne dla prowadzenia działalności. Dodatkowo, do końca czerwca, zwolnionych zostanie ok. 150 osób, czyli ok. 40% wszystkich zatrudnionych poza produkcją.

(PiF)