Wielka wyprzedaż w STX

Wielka wyprzedaż w STX

Znajdująca się w poważnych kłopotach finansowych południowokoreańska grupa stoczniowa STX rozważa sprzedaż swoich stoczni we Francji, w Finlandii i w Chinach. Europejskie zakłady w St. Nazaire, Turku, Raumie i Helsinkach (gdzie STX jest współudziałowcem), specjalizują się głównie w budowie wycieczkowców. Natomiast w Dalian STX zainwestowało, od 2007 r., ponad 1,5 mld USD, tworząc jedną z największych stoczni na świecie.

Szefowie koncernu rozważają także możliwość przekazania udziałów w STX Offshore&Shipbuilding, czyli głównej okrętowej części grupy, swoim wierzycielom. Mają nadzieję, że umożliwi to rozwiązanie problemów finansowych firmy.

Rząd Francji odrzucił jednak zaproszenie do nacjonalizacji stoczni STX France, aczkolwiek jest zainteresowany jej dalszym istnieniem. Posiada bowiem 33% udziałów w firmie, a w 2012 r. uratował ją przed bankructwem pomagając zdobyć kontrakt o wartości 1 mld euro. Także władze Finlandii mają nadzieję, że nowy właściciel zapewni dalsze funkcjonowanie tych najnowocześniejszych stoczni fińskich. Na razie nie wiadomo jednak, kto mógłby nim zostać.