Fińskie stocznie w opałach

Ponad 600 pracowników w fińskiej stoczni Rauma, należącej do południowokoreańskiego koncernu STX, zorganizowało strajk w proteście przeciwko przekazaniu zamówienia innej stoczni. Chodzi o dwa promy dla operatora promowego Scandlines, które obecnie mają powstać w innej stoczni STX, w Turku. W Raumie kończony jest obecnie jeden statek i jak poinformowali przedstawiciele załogi, po jego przekazaniu, jesienią br., zakład zostanie bez pracy. Przedstawiciele STX Finland wyjaśnili, że decyzja ma na celu zagwarantowanie przyszłości całej grupy, nie tylko jednej stoczni. Zarządza bowiem trzema stoczniami w Turku, Raumie i Helsinkach, gdzie zatrudnia 2,5 tys. osób.

Fiński przemysł stoczniowy znajduje się w coraz gorszej sytuacji. Pod koniec 2012 r., Finlandia straciła zamówienie za 1 mld euro, na budowę wycieczkowa, który ostatecznie powstanie w stoczni STX France w Saint Nazaire.

Z kolei centrala STX w Korei Południowej znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i rozważa sprzedaż swoich aktywów, w tym stoczni we Francji i Finlandii.

{loadposition podarthtml}