Kontenerowy spadek

Po bardzo dobrym I kwartale br. liczba kontenerów przewożonych przez Atlantyk wyraźnie spadła – wynika z danych brytyjskiej agencji Drewry. Zmalał także stopień wykorzystania statków w transporcie, przez co zmniejszają się stawki frachtowe. W rezultacie armatorzy anulują rejsy kontenerowców przypadające na październik.

W I połowie br. ogólna liczba kontenerów przewiezionych przez Atlantyk w kierunku zachodnim spadła o 1%. Według specjalistów Drewry jest to o tyle zaskakujące, że w USA mówi się o wzroście sprzedaży nieruchomości i samochodów, co powinno przełożyć się na wzmożony transport ładunków. Prawdopodobnie wzrost ten został przejęty przez masowce i ro-ro. Mimo spadku liczby kontenerów o 2,1%, między lipcem a sierpniem br., zwiększyła się zdolność przewozowa kontenerowców, co było wynikiem anulowania jednego z rejsów w lipcu.

Agencja informuje, że brak aktywności armatorów może być efektem połączenia sił przez „wielką trójkę”: Maersk Line, MSC i CMA CGM. Współpraca może zaowocować wyjściem tych armatorów poza dotychczasowe zakresy usług, co spowoduje istotne zmiany w walce o wpływy w kluczowych portach.

(pete)