Nowa platforma dla Lotosu

Do Gdańska dotarła, 26 lutego, platforma wiertnicza zakupiona przez Lotos Petrobaltic, spółkę z Grupy Lotos. Przypłynęła na pokładzie statku heavy lift Target, należącego do armatora Dockwise. Na razie przeszła niezbędny przegląd i deratyzację, aby mogła rozpocząć prace na bałtyckim złożu B8 na koncesji Gotlandia. Trafi tam pod koniec marca br. Potencjał złoża szacowany jest na 3,5 mln t ropy, a roczne wydobycie wynieść ma ok. 220 tys. t ropy.

Plan prac nowej platformy, typu jack up, która będzie nosiła nazwę Lotos Petrobaltic, obejmuje wiercenie kilkunastu otworów oraz liczne prace związane z rekonstrukcją otworów już istniejących. Platforma może prowadzić wiercenia o głębokości do 9 tys. m pod dnem morskim, na akwenach o głębokości do 105 m. Możliwe jest jednak przedłużenie nóg, co pozwoli na pracę na wodach nawet o głębokościach do 120 m.

Wcześniej, pod nazwą GSF Monitor, należała do firmy Transocean Offshore Gulf of Guinea Ltd. i pracowała u zachodnich wybrzeży Afryki, m.in. w pobliżu Nigerii. Została zaś zbudowana w 1989 r., w stoczni Far East Levingston w Singapurze. W finansowaniu zakupu jednostki na potrzeby Lotos Petrobaltic uczestniczyła Agencja Rozwoju Przemysłu SA we współpracy z Nordea Bank Polska SA.

(PiF)