Nowy oceaniczny serwis

Maersk Line uruchomił nowe połączenie oceaniczne do Deepwater Container Terminal (DCT) w Gdańsku. Jest to serwis CRX, który obsługuje porty Ameryki Środkowej i Europy Północnej. Pierwszym statkiem jaki zawinął do Gdańska, w ramach tej linii, był kontenerowiec Thekla Schulte, o pojemności 2556 TEU. Pojawił się w DCT 17 maja br.

Serwis CRX łączy porty w Meksyku, Belize, Panamie i Kostaryce z Europą Północną (Irlandią, Wielką Brytanią, Holandią i Niemcami). Dotychczas ostanim portem w rotacji był Bremerhaven, w którym statki rozpoczynały drogę powrotną. Obecnie przedłużono pętlę o porty bałtyckie i aż do grudnia br. statki serwisu będą zawijały, raz w tygodniu, także do Gdańska, Sankt Petersburga i Ust Ługi w Rosji oraz fińskiego portu Kotka. Kontenery z Gdańska do Veracruz w Meksyku dotrą w ciągu 24 dni, zaś drogę powrotną pokonają w czasie 31 dni. Do Gdańska CRX będzie wpływał w soboty wieczorem a wypływał w niedzielę po południu.

Choć wydłużenie serwisu na Bałtyk ma charkater sezonowy, armator podkreśla, iż wynika ono również z rosnących obrotów handlowych między Polską a Ameryką Łacińską. Do krajów Ameryki Środkowej i latynoamerykańskich państw karaibskich wysyłane są z naszego kraju przede wszystkim części do produkcji samochodów, maszyny i urządzenia elektryczne, a także produkty spożywcze i chemiczne.

Importuje się zaś odzież, produkty rolne i świeżą żywność transportowaną w kontenerach chłodniczych. Połączenie tych rynków z Polską za pomocą bezpośredniego serwisu skraca czas tranzytu o 1 dzień, oferuje również dodatkowe moliwości połączeń z innymi krajami Ameryki Środkowej i Karaibów poprzez hub oceaniczny w Panamie.

(PiF)