Miliardowe inwestycje MSC Cruises

Stocznia włoska Fincantieri zbuduje dwa wycieczkowce, z opcją kolejnej jednostki, dla MSC Cruises. Każdy ze statków kosztować ma 700 mln euro i finansowany jest przy wsparciu firmy ubezpieczeniowej SACE.

Prototypowe wycieczkowce nazwane Seaside będą największymi statkami, jakie kiedykolwiek zbudowano w stoczni Fincantieri. Będą miały ponad 323 m długości, 41,1 m szerokość i 70,1 m wysokość. Zabiorą na pokład 5300 pasażerów i 1413 członków załogi. Goście będą mieli do dyspozycji 2070 kabin, promenady na poziomie morza i panoramiczne windy z widokiem na morze. Ponadto, zastosowana technologia ograniczy zużycia paliwa o 25%. Pierwszy wycieczkowiec wejdzie do eksploatacji w listopadzie 2017 r., a drugi w maju 2018 r. Będą kursowały w rejonie Morza Śródziemnego, Ameryki Południowej i Karaibów.

Jak podkreślił Gianni Onorato, prezes MSC Cruises, armator realizuje program podwojenia zdolności przewozowej floty do 2022 r. Plan inwestycyjny opiewa na ponad 5 mld euro i obejmuje również dwie inne jednostki zamówione w stoczni STX France. Obecnie flota MSC Cruises liczy 12 statków.