Scrubbery dla Finnlinesa

Scrubbery dla Finnlinesa

W gdyńskiej Stoczni Nauta zakończono montaż scrubbera na pierwszym z sześciu statków fińskiego armatora Finnlines – jednostce ro-ro Finnbreeze. Podstawową dokumentację instalacji „Open Loop Scrubber System” przygotowała Wärtsilä Moss z Norwegii, zaś dokumentację wykonawczą opracowała firma Synkronex z Finlandii. Wykonanie i montaż nowego systemu nadzorowała Wartsila Polska.

Finnbreeze zacumował przy nabrzeżu stoczni gdyńskiej 23 listopada ub.r., a wszystkie prace związane z montażem instalacji oczyszczania spalin zakończono 23 grudnia ub.r. Ciekawostką może być fakt, że stocznia musiała zatrudnić grupę alpinistów, która instalowała dysze na znajdującym się na kominie scrubberze. Ostatecznie, w Wigilię, Finnbreeze opuścił gdyńską stocznię. Jego miejsce zajął zaś kolejny statek ro-ro fińskiego armatora – Finnsea.

Łącznie, zlecenie obejmuje montaż scrubberów na sześciu jednostkach Finnlinesa, które zostaną zamontowane dokońca lutego br. Przebudowy związane są z wejściem w życie od 1 stycznia br. unijnej dyrektywy siarkowej, która zakłada obniżenia zawartości siarki w paliwach do 0,1% na Morzu Północnym, Bałtyku i w kanale La Manche.