Gotowi do zarządzania

– W Polsce używamy tylko części łańcucha zarządzania i jesteśmy na samym dole. Nie wykorzystujemy całego systemu zależności, który idzie z dołu do góry – uważa Irek Kuligowski, dyrektor zarządzający Green Management Sp. z o.o.

W jego opinii w Polsce mamy głównie agencje załogowe, które oddają dalej to, co najcenniejsze, czyli kapitał ludzki. Nie zarabiają na tym prawdziwych pieniędzy, bo robią to zarządzający załogą, czyli crew managerowie, którzy są o stopień wyżej. A jeśli jeszcze crew manager jest częścią tej samej organizacji co technical manager, to możemy już mówić o dużych sumach.

Zmienić mają to działania podejmowane na rzecz utworzenia w Trójmieście Pomerania Ship Management Center. Jak podkreśla I. Kuligowski mamy ku temu doskonałe warunki. Przede wszystkim doświadczoną kadrę w kraju oraz polskich specjalistów za granicą (ship managerów, superintendentów, fleet managerów), którzy czekają na stworzenie odpowiednich miejsc pracy w Polsce, co pozwoliłoby im na powrót do kraju.

– Przesłanki ekonomiczne i odpowiednia kadra już są, dlatego, moim zdaniem, koncepcja stworzenia w Trójmieście centrum ship managementu idzie we właściwym kierunku – stwierdza I. Kuligowski. (więcej w dodatku „Morski Rynek Pracy”, w „Namiarach na Morze i Handel” Nr 02/2015).