BCT rusza z PCS

W świecie globalnym nie da się utrzymać konkurencyjności bez innowacyjnych narzędzi wymiany informacji, niezbędnych dla zbudowania sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw. Port Community System (PCS) jest jednym z nich.

I dlatego w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BCT) w Gdyni zrobiono pierwszy krok w tym kierunku. W terminalu ruszyła platforma integracyjna o jednolitym środowisku komunikowania i szkieletowym charakterze, umożliwiająca dalszy rozwój systemu. Jest to również nowoczesne narzędzie pozwalające na pełną współpracę pomiędzy BCT i operatorem intermodalnym PKP Cargo Connect (dawny Cargosped). Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jej współwłaścicielami są Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, BCT i firma, która ją wykonała. Na razie korzystanie z niej jest bezpłatne.

Kolejnym etapem na tej drodze będzie budowa branżowej platformy T-Scale Intermodal z udziałem armatorów, spedytorów, terminali kontenerowych, operatorów intermodalnych i przewoźników manewrowych. W przyszłości ma to być część lub baza PCS w portach polskich. Potencjalnymi partnerami BCT w projekcie są: PKP Cargo, Lotos Kolej, CTL Logistics, PKP Cargo Connect, Loconi i PCC Intermodal.