Nowy statek Chipolbroku

Chipolbrok Pacific to nowy statek Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA – Chipolbrok. Do eksploatacji trafił 8 grudnia br. w Szanghaju. Jest to wielozadaniowa jednostka o nośności 31,6 tys. t, przeznaczona do przewozu ładunków ponadgabarytowych, sztuk ciężkich i project cargo. Statek ma 190 m długości i 28 m szerokości. Posiada trzy ładownie, z czego dwie mają ponad 50 m długości, co pozwala na załadunek i przewóz pod pokładem ładunków o dużych gabarytach. Statek wyposażony jest w trzy dźwigi o nośności 350 t, umożliwiające obsługę sztuk ciężkich o wadze do 700 t.

Jednostka jest pierwszą z serii czterech nowych tego typu zamówionych przez Chipolbrok w stoczni szanghajskiej. Kolejne trzy, Nowowiejski, Paderewski i Chipolbrok Altantic, będą wchodzić do eksploatacji w 2016 r.

W swojej dziewiczej podróży Chipolbrok Pacific załadował w portach chińskich i południowokoreańskich partie konstrukcji stalowych, elementów wyposażenia oraz stali z przeznaczeniem do portów w Maroku (Nador), Belgii (Zeebrugge, Antwerpia) oraz Polski (Szczecin). W Szczecinie statek spodziewany jest w II połowie lutego 2016 r.