Nowe statki ESL

Flota armatora Euroafrica Shipping Lines (ESL) powiększyła się o dwa statki. Są to siostrzane drobnicowce wielozadaniowe Asiaborg i Australiaborg, zakupione od armatora holenderskiego Wagenborg. W barwach ESL pływają jako ESL Europa i ESL Africa. W ramach Linii Afryki Zachodniej obsługują połączenia między portami Morza Bałtyckiego i Europy Zachodniej a zachodnim wybrzeżem Afryki.

Obie jednostki mają po 143 m długości i 21,5 m szerokości oraz 17,3 tys. t nośności. Każda wyposażona jest w trzy urządzenia przeładunkowe o udźwigu po 60 t oraz posia­da klasę lodową A1. Zbudowane zostały w 2007 r. w stoczni chińskiej Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group Co. Ltd.

Zakup statków jest efektem odstąpienia ESL od budowy nowych drobnicowców, o nośności 12,6 tys. t, w stoczni Hongquiang. Z powodu silnych zawirowań i mniej stabilnej sytuacji ekonomicznej w Chinach armator zrezygnował z tego projektu.

Transakcja była pierwszym etapem planu inwestycyjnego ESL dla Linii Afryki Zachodniej. W br. armator planuje zakup kolejnego lub nawet dwóch statków, nie starszych niż 8 lat, o nośności 12-15 tys. t, wyposażonych w urządzenia przeładunkowe o udźwigu 2 x 80-180 t.