Kierunek Afryka

– Czekamy na wypracowanie ostatecznej koncepcji Polskiej Grupy Promowej PGP w ramach rozmów prowadzonych między Unity Line, Polską Żeglugą Bałtycką i Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Trzy nasze promy pływają w zarządzie operacyjnym Unity Line i tę strategiczną współpracę zamierzamy kontynuować – stwierdza Jacek Wiśniewski, dyrektor zarządzający EuroAfrica Shipping Lines (ESL) Cyprus oraz dyrektor naczelny EuroAfrica Services – Oddział w Polsce.W tym zakresie, jako część Unity Line, armator jest biernym uczestnikiem negocjacji, ale ma zapewnienie operatora, że w trakcie rozmów uwzględniane będą także jego interesy.

Przede wszystkim jednak ESL nastawia się na rozwój serwisów afrykańskich. Tym bardziej że coraz częściej wskazuje się na ogromny potencjał drzemiący w tym kontynencie.

– Naszą specjalizacją staje się cała Afryka, a nie tylko zachodnia jej część, jak było to do tej pory. Jak już wspominałem, rozszerzyliśmy zasięg naszego serwisu o Afrykę Wschodnią i Południową. W przyszłości zamierzamy dalej ten kierunek rozwijać – zaznacza J. Wiśniewski.

Jego zdaniem kontynent afrykański ma ogromny potencjał rozwojowy, patrząc na to, co dzieje się w globalnej ekonomii, gdzie wiele światowych gospodarek dostało zadyszki. Tymczasem ten kontynent będzie kontynuował swój proces industrializacji, więc będą realizowane różnego rodzaju projekty inwestycyjne, co wiąże się z koniecznością dostarczenia wszelkiego rodzaju ładunków, w tym specjalnych.

– Warto wspomnieć, że pracujemy obecnie nad nowym projektem, który ma szansę rozwoju jeszcze pod koniec br. Chcielibyśmy mianowicie uruchomić odejścia z Afryki Zachodniej do USA, realizując przewozy naszego sztandarowego ładunku, którym jest ziarno kakaowe. Otwierałoby to nam też zupełnie nowe możliwości współpracy z United Heavy Lift, który zaangażowany byłby w akwizycję ładunków powrotnych z USA do Afryki lub na kontynent europejski. Obecnie intensywnie pracujemy nad analizą rynku amerykańskiego – dodaje szef ESL (więcej w „Namiarach na Morze i Handel” 8/2016).