Aby port był tańszy

Gubernator Archangielska Igor Orłow zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o wprowadzenie jednolitych opłat dla wszystkich rosyjskich portów. Archangielsk jest obecnie jednym z najdroższych portów na północy kraju, co przekłada się na spadek przeładunków. Droższy jest tylko Naryan-Mar, położony wzdłuż rzeki Pechora.

Zdaniem I. Orłowa obecny system utrudnia rozwój arktycznej infrastruktury transportowej. Znacząca różnica w kosztach usług portowych wynikająca z geograficznych, klimatycznych i ekonomicznych warunków technologicznych zmniejsza obroty w porcie i powoduje zachwianie równowagi rozwoju transportowego w Arktyce. W efekcie ładunki trafiają do tańszych portów w innych częściach Rosji lub za granicę. W 2015 r. port w Archangielsku przeładował 3,8 mln t, co oznaczało spadek o 10% w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast w I połowie br. obroty były już niższe o 25,8% niż rok wcześniej.

Dlatego też wprowadzenie jednolitego poziomu opłat zapewniłoby bardziej konkurencyjne relacje, oparte nie tylko na wysokości stawek, ale na jakości usług. Obecnie najtańsze usługi portowe w północnej Rosji oferuje Murmańsk.