Pierwszy statek dla gondoliNiemiecki koncern Siemens odebrał pierwszy specjalistyczny statek do transportu dużych gondoli stosowanych w montażu przybrzeżnych turbin wiatrowych. Jednostka nosi nazwę Rotra Vente i powstała w Holland Shipyard w Hardinxveld-Giessendam.

Mierzący 141 m statek będzie przewoził jednorazowo gondole o mocy 8 MW. Będzie łączył fabrykę Siemensa w Cuxhaven w Niemczech z portami zaangażowanymi w instalację turbin na Morzu Północnym i Bałtyku. Oparty się na konstrukcji kadłuba kontenerowców, statek został przystosowany do obsługi instalacji wiatrowych. Zapewniono także możliwość załadunku w systemie ro-ro oraz teleskopowy dach, który chronić ma gondole przed działaniem słonej wody.

Budowana jest również siostrzana jednostka tego typu, która do eksploatacji trafić ma wiosną 2017 r. Przystosowanie do transportu wież i śmigieł umożliwi przewożenie ich z zakładów Siemensa w Hull w Anglii czy Aalborgu w Danii do odpowiedniego portu instalacji. Niemiecki koncern szacuje, że wykorzystanie obu statków zapewni oszczędności logistyczne na poziomie 20%.