Wyczerpana ulgaW prezencie mikołajkowym przewoźnicy i operatorzy intermodalni otrzymali informację o wyczerpaniu przewidzianej na 2016 r. wysokości ulgi na tego typu przewozy. W piśmie z 6 grudnia br. PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządca infrastruktury, zawiadamiają, że wartość wydatków w związku z ulgą intermodalną wyniesie do 10 grudnia br. 25,98 mln zł, podczas gdy w budżecie przewidziano na ten cel „tylko” 25 mln zł. Tym samym od 11 grudnia br., kiedy to wygasa ważność rozkładu jazdy na okres 2015-2016, nie będzie już przyznawana.

Operatorzy intermodalni działający na naszym rynku nie kryją zaskoczenia taką decyzją. W ich opinii oznacza to, że obecnie każdy klient, który chce przewieźć kontener, powinien zostać obciążony dodatkową kwotą ok. 45 zł za 1 TEU. Ale jednocześnie dodają, że nikt nie spodziewa się podwyżki na dwa ostatnie tygodnie roku i żaden poważny, szanujący się dział logistyki nie planuje tak transportów, aby do końca roku nie mieć jeszcze przygotowanych i wynegocjowanych warunków przewozów i cen. Tym samym prawdopodobnie kwotę tę przewoźnicy i operatorzy będą musieli wziąć na siebie.

Na pocieszenie PKP PLK poinformowały, że od 1 stycznia 2017 r. ulga zacznie ponownie obowiązywać, ale z zastrzeżeniem, że „do momentu wyczerpania kwoty przyznanej dotacji na ten cel”.