Logistyka w cyfrowym świecie– W epoce cyfryzacji, która właśnie się pojawia, istnieje takie pojęcie jak disruptive innovations, tłumaczę ją jako wywrotowe innowacje, które mogą doprowadzić do przełomu. My jeszcze o tym nie wiemy, choć dzieją się na naszych oczach. I te innowacje łamią dotychczasowe sposoby myślenia – uważa prof. dr. hab. Wojciech Paprocki, kierownik Zakładu Ekonomiki Przedsiębiorstwa Transportowego w Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wpływ cyfrowej gospodarki na logistykę będzie jednym z tematów poruszanych w trakcie konferencji „Innowacyjna logistyka”, która odbędzie się 8 marca 2017 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie. Jej współorganizatorem są „Namiary na Morze i Handel”. Partnerem konferencji jest Loconi Intermodal SA. Wydarzenie znajdzie się w programie siódmej edycji Transport Week, zaplanowanego na 7-9 marca 2017 r.

Spotkanie koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych m.in. z wpływem gospodarki cyfrowej na branżę logistyczną, szansami i wyzwaniami, które niosą tego typu rozwiązania dla całego sektora. Obecnie bowiem urządzenie mobilne ma zdolność techniczną do obsługi procesów, które są realizowane przy użyciu danych gromadzonych na serwerach bez zdefiniowanej lokalizacji. Smartfon służy rejestracji części tych informacji i ich przesyłaniu do bazy danych, a także do pobierania odpowiednich danych i ich wykorzystywania w procesach zarządzanych przez człowieka. Jedno z rozwiązań, które są możliwe do zastosowania w najbliższych latach, odnosi się np. do działalności operatora transportu kombinowanego.

Jako konsumenci, z urządzenia mobilnego w każdej chwili możemy dokonać zakupu, monitorować jego przebieg oraz proces dostawy. Mobilna platforma zakupowa to tylko opakowanie tego, co dzieje się w łańcuchach dostaw, a to rodzi pytanie: czy cyfryzacja pozwoli nam na skokowe podwyższenie efektywności posiadanych zasobów?

Więcej informacji wraz z formularzem zgłoszeniowym na konferencję „Innowacyjna logistyka” znaleźć można na: www.transportweek.eu.

Innowacyjna logistyka