W trosce o bezpieczeństwoMaersk Oil ogłosił zamknięcie wydobycia gazu na obszarze Tyra oraz z innych złóż zlokalizowanych w duńskiej części Morza Północnego. Eksploatacja, która ruszyła w 2004 r., zostanie wstrzymana do 1 października 2018 r.

Najnowsza wiedza na temat skutków fali sztormowej w połączeniu z geologicznym osiadaniem platform, co zmniejsza ich wysokość nad wodą, według przedstawicieli Maerska czynią dalsze wydobycie zbyt niebezpiecznym. Do zmian w podejściu do tego typu projektów doprowadził także szereg niebezpiecznych wypadków, w tym incydent na COSL Innovator.

Nieoficjalnie mówi się także o wygaśnięciu licencji Maersk Oil na polu Al Shaheen w Katarze. Jeśli wstrzymana zostanie produkcja na obu złożach, które, jak podkreślali przedstawiciele duńskiej firmy, były „fundamentem działalności Maersk Oil”, to wydajność produkcyjna spółki spadnie o 1/3.

Ponadto Maersk Group ogłosiła plany wydzielenia Maersk Oil i prowadziła nawet rozmowy z koncernem DONG Energy na temat połączenia obu podmiotów. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem, gdyż nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie ceny.