Największa platforma LNG

Do wybrzeży Australii dotarła największą na świecie półzanurzalna platforma do produkcji LNG (CPF). Jest ona elementem projektu Ichthys LNG, który ruszyć ma najpóźniej w marcu 2018 r. Oczekuje się, że produkcja wyniesie ok. 8,9 mln t LNG i 1,6 mln t LPG rocznie oraz 100 tys. baryłek kondensatu ropy dziennie.

Obiekt CPF Ichthys Explorer ma 130 m wysokości i 120 m szerokości oraz waży 120 tys. t. Posiada pokoje dla maksymalnie 200 osób. Platforma zostanie posadowiona na Morzu Timor, 220 km od północnego wybrzeża Australii Zachodniej, na akwenie o głębokości 250 m. Pracować ma tam 40 lat. Obiekt powstał w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering i został przeholowany do wybrzeża Australii.

CPF ma być centralnym punktem wstępnej obróbki produktów wydobywanych z morskiego dna. Następnie gaz będzie przesyłany z platformy mierzącym 890 m podwodnym rurociągiem do zakładu Bladin Point, w pobliżu Darwin, gdzie zostanie przetworzony. Z kolei kondensat ropy naftowej i woda z CPF zostaną przeniesione do pobliskiej jednostki FPSO Ichthys Venturer.