Podwodne połowy

Norweska firma SalMar zajmująca się hodowlą łososia odebrała z chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group, pierwszy na świecie półpodwodny statek do połowów ryb i owoców morza. Przekazanie jednostki odbyło się 3 czerwca br.

Ocean Farm 1 ma kształt koła o średnicy 110 m i wadze 7,7 tys. t. Może pomieścić wodę do hodowli 1,5 mln ryb, przy zachowaniu wskaźnika ich śmiertelności poniżej 2%. Statek zostanie odholowany do Norwegii i w II połowie połowie 2017 r. wejdzie do eksploatacji w okolicy Frohavet, u wybrzeży Trøndelag w środkowej Norwegii.

Według Norwegów do 2050 r. świat musi produkować o 70% więcej żywności i należy to robić przy użyciu rozwiązań jak najmniej szkodliwych dla środowiska. Dlatego Ocean Farm 1 ma na celu przetestowanie zarówno biologicznych, jak i technologicznych aspektów hodowli ryb w wersji offshore. Statek jest w pełni zautomatyzowany, przez co umożliwia karmienie, monitorowanie środowiska, czyszczenie i usuwanie martwych ryb. SalMar zamówił kolejnych pięć podobnych statków.