Gdański warsztat turbin

Spółka Wartsila Polska uruchomiła w Gdańsku nowy warsztat TC przeznaczony do serwisowania turbosprężarek silników 4-suwowych produkcji firmy Napier i KBB. Powstał on w sąsiedztwie dotychczas istniejącego warsztatu remontu silników. To jeden z trzech tego typu obiektów pracujących na rzecz fińskiego koncernu.

Wärtsilä doszła do wniosku, że bardzo dużo produkowanych przez nią silników wyposażonych jest w turbosprężarki firm Napier albo KBB, które także wymagają przeglądów. Uznała więc, że skoro jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, to warto zająć się tym samemu, a nie korzystać z serwisu producenta czy firm zewnętrznych. Wybrano trzy lokalizacje: Norwegię, Holandię i właśnie Polskę. W gdańskim warsztacie będą serwisowane turbiny z rynków krajów bałtyckich, Finlandii, Szwecji, a także z południa Europy, m.in. z Węgier.

Prace nad uruchomieniem warsztatu do obsługi turbin w Gdańsku ruszyły w styczniu br. Na jego potrzeby dostosowano halę o powierzchni 200 m², wyposażoną w kabinę do czyszczenia turbin z wykorzystaniem kulek szklanych, wyważarkę do wirników oraz suwnicę o udźwigu 1 t. Jako pierwsze mają tam trafić turbosprężarki z platformy wiertniczej Maersk Discoverer, należącej do spółki Maersk Drilling, z duńskiej grupy A.P. Moeller Maersk.