Farma wiatrowa na 100 lat

Firma AMF Concepts opracowała nowy projekt fundamentów z betonu dla morskich turbin wiatrowych o 100-letniej trwałości. Zdaniem specjalistów jedną z głównych przeszkód w rozwoju morskich farm wiatrowych jest brak niezawodnych systemów fundamentowych o długiej żywotności i łatwości instalacji w głębokich wodach morskich. Obecna technologia betonu nie jest wystarczająco wytrzymała na długotrwałe oddziaływanie na farmę wiatrową wody morskiej, a technologie stalowe wymagają skomplikowanej budowy i czasochłonnej instalacji.

Nowa propozycja oparta na kompozytowym materiale betonowym (cement geopolimerowy) i nowa konstrukcja pokładu jednostki do transportu i montażu rozwiązują oba problemy. Koncepcja obejmuje zmienny skład spoiwa cementowego zwykle stosowanego w USA i zawiera niemetaliczną konstrukcję wzmacniającą.

Z kolei montaż oparty jest na barce katamaranowej, o długości 128 m, szerokości 60 m i powierzchni pokładu roboczego ok. 5 tys. m², zaś system instalacji zapewnia posadownienie wieży w ciągu maksymalnie 4 dni. Zdaniem AMF Concepts znacznie ograniczy to koszty instalacji farm na wodach głębokich, otwierając tym samym te akweny dla morskiej energetyki wiatrowej.