Podwodna Rosja

Rosja ogłosiła rozwój własnych technologii produkcji podwodnej. Jest to część narodowego planu zmniejszenia zależności od importowanych produktów w przemyśle naftowym i gazowym w obliczu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na aneksję Krymu. Krajowe systemy produkcji podwodnej są obecnie opracowywane na zlecenie rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu przy wsparciu Gazpromu i rosyjskich instytucji badawczych. Prototyp ma być gotowy w 2019 r., a testy planowane są w 2020 r.

Produkcja podmorska umożliwia eksploatację złóż ropy i gazu w trudnych warunkach klimatycznych, nawet pod lodem, bez konieczności stosowania platform i innych urządzeń nadbrzeżnych. Obecnie Kirinskoye, część projektu Sachalin III, jest jedynym polem na rosyjskim szelfie kontynentalnym, gdzie wydobycie prowadzone jest z wykorzystaniem technologii podwodnych.

Rosja rozważa także zmniejszenie importu przybrzeżnych urządzeń wiertniczych. Trwają już testy prototypów sprzętu do badań sejsmicznych. Krajowi producenci rozpoczęli, na zlecenie Gazpromu, produkcję elementów niezbędnych do obsługi zbiorników LNG w warunkach arktycznych, a centrum inżynieryjne i wyspecjalizowany kompleks odlewniczy mają zająć się wytwarzaniem przemysłowych turbin gazowych. Wszystkie te działania mają na celu potrzebę importowania części zamiennych.