Gazowy hub

Rosyjski Novatek, budujący terminal Yamal LNG w rosyjskiej Arktyce, finalizuje plany stworzenia hubu przeładunkowego na Półwyspie Kamczackim. Obiekt powstać ma w Zatoce Awaczyńskiej, prowadzącej do stolicy regionu Pietropawłowska Kamczackiego. Kosztować ma 1,5 mld USD i usprawnić wykorzystanie floty mającej przewozić gaz.

Po zakończeniu inwestycji Yamal LNG ma eksportować 17 mln t LNG rocznie na rynki azjatyckie i europejskie. Letnie dostawy będą kierować się na wschód wzdłuż rosyjskiego Szlaku Północnego, a następnie na południe przez Cieśninę Beringa i Pacyfik. Aby tego dokonać, Novatek i Sovcomflot zamierzają operować flotą 15 lodołamaczy przewożących LNG.

Dzięki hubowi na Kamczatce lodołamacze Novateku mogły wcześniej wyładować swój ładunek i powrócić do terminalu, skracając w ten sposób podróż o co najmniej 2000 Mm, przy podróży wynoszącej 10 tys. Mm w obie strony. Natomiast konwencjonalne gazowce LNG odbierałyby ładunek z Kamczatki i transportowały do Azji.

Ponadto terminal zostanie podłączony do regionalnej sieci dystrybucji gazu Kamczatki, zapewniając nowy dostęp surowca na odległe terytorium Rosji.