Największa turbina na świecie

GE planuje stworzyć największa morską turbinę wiatrową na świecie o mocy 12 MW. Byłaby ona o ok. 1/3 mocniejsza od największego obecnie dostępnego na rynku modelu, pozwalając na użycie mniejszej liczby turbin, fundamentów i kabli podmorskich dla farm wiatrowych o równoważnej mocy. Ma to na celu obniżenie kosztów inwestycji w morską energetykę wiatrową, a tym samym obniżenie kosztów energii dla konsumenta.
Urządzenie o nazwie Haliade X wygenerowałoby prawie 70 GWh rocznie w oparciu o warunki wiatrowe na typowym obszarze Morza Północnego i wystarczyłoby do zasilania ok. 16 tys. gospodarstw domowych. To dwa razy więcej niż obecny model firmy GE. Ponadto turbina będzie w stanie generować więcej mocy przy mniejszych prędkościach wiatru niż jakakolwiek inna turbina na rynku.

GE szacuje, że rozwój Haliade X będzie kosztował ok. 400 mln USD. Pierwszy model demonstracyjny zadebiutuje w 2019 r., a pierwsze komercyjne turbiny powinny być dostępne w 2021 r. Większość prac badawczo-rozwojowych wykonana zostanie we Francji.