Przygotowania do wydobycia

Na polu naftowym Johan Sverdrup stanęła kolejna noga platformy wydobywczej, wykonana przez Kværner Verdal. Jest to już drugi posadowiony obiekt. W bieżącym roku planowane jest ostateczne przygotowanie pierwszej platformy, czyli montaż z trzeciej nogi, górne pokłady, ponad 400 km rurociągów i 200 km kabli energetycznych.

Projekt podzielono na dwie fazy. Pierwsza obejmuje posadowienie czterech platform, w tym mieszkalnej i wiertniczej, montaż trzech podwodnych instalacji do wtrysku wody, pociągnięcie zasilania energetycznego z brzegu (pole będzie obsługiwane przez energię elektryczną wytwarzaną na lądzie, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o 80-90%) oraz budowę rurociągu eksportowego ropy naftowej (Mongstad) i gazu (Kårstø). Prace w tym zakresie ruszą pod koniec 2019 r. Oczekuje się, etap ten będzie kosztował 11 mld USD i będzie opłacalny nawet przy cenie 15 USD za baryłkę ropy. Faza druga obejmuje zaś stworzenie kolejnej platformy jako centrum operacyjnego dla pola i obszarów satelitarnych Avaldsnes, Kvitsøy i Geitungen. Oczekuje się, że koszt będzie niższy niż 5,8 mld USD, przy progu rentowności poniżej 20 USD za baryłkę. Rozpoczęcie tej fazy planowane jest na 2022 r.

Johan Sverdrup jest jednym z pięciu największych pól naftowych na norweskim szelfie kontynentalnym. Jego potencjał wydobywczy szacowany jest na 2,1-3,1 mld baryłek ekwiwalentów ropy naftowej. Partnerami projektu są: operator Statoil (40%), Lundin Norway (22,6%), Petoro (17,3%), AkerBP (11,6%) i Maersk Oil (8,4%).