Badawcza platforma

Stocznia Admiralicji w St. Petersburgu zbuduje samobieżną platformę badawczą do prac w Arktyce. Jednostka powstanie na zlecenie rosyjskiej służby hydrometeorologicznej.

Platforma, która ma się nazywać North Pole, będzie miała 67,8 m długości, 22,5 m szerokości i 7,5 tys. t nośności. Będzie osiągała maksymalna prędkość 10 w. Na pokład zabierze 48 naukowców i 12 członków załogi. Jednostka ma mieć klasyfikację lodową Arc8 i będzie w stanie pomieścić wystarczającą ilość paliwa na 2 lata żeglugi. Tym samym zostanie przystosowana do całorocznych badań naukowych na Oceanie Arktycznym. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2019 r. Do eksploatacji platforma ma wejść pod koniec 2020 r. Koszt inwestycji szacowany jest na 120 mln USD.

Rosja (a poprzednio Związek Radziecki) posiada pływające stacje badawcze w Arktyce od 1937 r. W ostatnich latach były one umieszczane na przełomie września i października na krach i zimę spędzało tam ok. 20 naukowców. Jednak coraz trudniej jest znaleźć kry lodu wystarczająco mocne, aby pomieścić stację. Rosyjskie badania obejmowały głównie życie morskie, meteorologię i zasoby naturalne. Najnowsze skupiły się również na badaniu Grzbietu Łomonosowa, w celu zebrania dowodów, które mogłyby wzmocnić rosyjskie roszczenia terytorialne do dna morskiego w tym regionie Arktyki.