Arktyczne LNG

Rosyjski koncern Novatek potwierdził plany budowy nowego hubu przeładunkowego LNG w Arktyce. Będzie nim zarządzała nowa spółka o nazwie Maritime Arctic Transport LLC, której zadaniem będzie optymalizacja kosztów transportu, budowanie kompetencji żeglugi arktycznej i scentralizowane zarządzanie flotą arktyczną.

Obecnie trwają prace przy budowie terminalu Bechevinka, znajdującego się w opuszczonym kompleksie marynarki wojennej na Kamczatce. Koszt jego powstania wyniesie 1,5 mld USD. Będzie zdolny do obsługi 20 mln t LNG rocznie. Terminal stanie się kluczowym centrum logistycznym projektu Yamal LNG, a także przyszłych inwestycji związanych z produkcją LNG w Arktyce. Stamtąd gaz będzie transportowany do odbiorców z Azji. Produkcja w zakładzie Yamal LNG na Morzu Karskim ruszyła w grudniu 2017 r. W ubiegłym roku Novatek podpisał umowy z chińską National Petroleum Company (CNPC) i China Development Bank na budowę projektu Arctic LNG 2. Inwestycja ma ruszyć w 2019 r., a pierwsze dostawy, przez Północną Drogę Morską, planowane są na 2023 r.

Strategia rozwoju Novatek zakłada znaczny wzrost produkcji LNG na Półwyspach Jamalskim i Gydan w strefie arktycznej – do ponad 55 mln t rocznie do 2030 r.