Arktyczny ekowycieczkowiec

Hondius to nowy arktyczny wycieczkowiec zbudowany w stoczni Brodosplit w Chorwacji. Jednocześnie jest to pierwszy na świecie statek z klasą polarną 6. Tym samym spełnia najnowsze i najwyższe wymagania Lloyd’s Register dotyczące statków wycieczkowych z klasą lodową. Jednostka powstała dla holenderskiego armatora Oceanwide Expeditions. Do eksploatacji wejdzie latem 2019 r.

Statek o długości 108 m i szerokości 18 m oferuje luksusowe zakwaterowanie dla 176 pasażerów żeglujących po Arktyce i Antarktyce. Został wyposażony w 2 główne silniki o łącznej mocy 4200 kW, zapewniające prędkość 15 w. Ponadto zastosowany system zarządzania energią ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2. Oprócz tego zastosowano również wiele dodatkowych rozwiązań ekologicznych, takich jak biodegradowalne oleje smarowe, użycie pary do ogrzewania na pokładzie, minimalne zużycie ogrzewania elektrycznego (dla mniejszego zużycia paliwa), oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne LED (zmniejszenie zapotrzebowania mocy i paliwa) oraz ciepło odpadowe, takie jak woda chłodząca do głównych silników, ponownie wykorzystane do produkcji świeżej wody.

Oceanwide Expeditions to holenderska firma specjalizująca się w wyprawach w stylu ekspedycyjnym na Antarktydę i Arktykę. Wycieczki odbywają się zazwyczaj w regionach dostępnych tylko drogą morską.