Energia z lądu

Norweski koncern energetyczny Equinor chce dostarczać energię elektryczną z lądu na trzy platformy morskie, które są obecnie napędzane przez turbiny gazowe. Może to zmniejszyć emisję CO2 z norweskiego szelfu kontynentalnego o ponad 600 tys. t rocznie. Zmniejszyć ma się również emisja NOx o ok. 2500 t.

W przypadku Troll C redukcja emisji CO2 wynosi 365 tys. t rocznie, zaś elektryzacja Sleipner i Gudrun, który jest zasilany z Sleipner, może zmniejszyć emisję o 250 tys. t rocznie. Platformy te znajdują się w obszarach, które już pobierają energię z lądu. Na polu Troll platforma gazowa Troll A zasilana była w ten sposób od momentu jej uruchomienia w 1996 r. Teraz rozwiązanie to ma być zastosowane w przypadku Troll C, która ma być połączona kablem z elektrownią Kollsnes w Bergen.

Pole Gina Krog zasilane jest z lądu od ubiegłego roku. Obecnie trwają prace nad objęciem tym rozwiązaniem platform z pola Johan Sverdrup. W sumie Equinor planuje elektryfikację z lądu trzech eksploatowanych obecnie pól wydobywczych, a mianowicie Johan Sverdrup, Gina Krog i Martin Linge, czego efektem ma być ograniczenie emisji CO2 o 1,3 mln t rocznie.