Baltic Ports Conference 2018

Przedstawiciele najważniejszych firm oraz organizacji z branży morskiej i transportowej spotkają się 6-7 września br. w Szczecinie, podczas tegorocznej edycji Baltic Ports Conference. Wydarzenie, organizowane przez Baltic Ports Organization oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, stanowi platformę do wymiany wiedzy oraz doświadczeń między członkami sektora morskiego z regionu Morza Bałtyckiego oraz całej Europy.

Spotkanie skupi się na najważniejszych zagadnieniach istotnych obecnie dla rozwoju sektora morskiego na Bałtyku i w całej Europie. Poczynając na dokładnym podsumowaniu sytuacji na rynku i jej wpływu na transport morski, poprzez analizę instrumentów finansowych wspierających rozwój infrastruktury portowej i kończąc na funkcji portów jako hubów energetycznych.

Konferencję rozpocznie sesja poświęcona ekonomii i handlowi w Europie Centralnej i regionie Morza Bałtyckiego. Następnie uwaga słuchaczy zostanie zwrócona ku jednemu z najbardziej palących wydarzeń ostatnich miesięcy. Poruszane zostaną także kwestie inwestycji portowych oraz ich związek ze stanem gospodarki w regionie. Z uwagi na lokalizację tegorocznej edycji wydarzenia, wpływ rozwoju gospodarczego i przemysłowego kraju na sektor portowy zostanie przeanalizowany również na przykładzie Polski.

Istotnym tematem będzie również propozycja alokacji budżetu Connecting Europe Facility (CEF) na lata 2021-2027. Jest to niezwykle ważne dla sektora portowego, jako iż wiele portów może otrzymać dzięki wspomnianym dofinansowaniom szansę na rozpoczęcie projektów będących kluczowymi dla ich rozwoju. Omówione zostaną również inne instrumenty finansowe, umożliwiające w szczególności inwestycje small-scale, z których mogą korzystać porty.

Tematem konferencji będzie także energetyka, a dokładnie porty jako element łańcucha dostawczego energii. Sporo uwagi zostanie też poświęconej transformacji energetycznej oraz jej znaczeniu dla rozwoju portów i podejmowanych w nich inwestycji. Konferencję zwieńczy wizyta w terminalu LNG w Świnoujściu.