Polarny wycieczkowiec

Firma Quark Expeditions zamówiła nowy statek wycieczkowy do ekspedycji polarnych. Jednostka powstanie w chorwackiej stoczni Brodosplit, według projektu firmy Sembcorp Marine LMG Marin. Do eksploatacji ma wejść w 2020 r.

Statek będzie miał 128 m długości i 21,5 m szerokości oraz Polar Class 6. Na pokład zabierze 200 pasażerów i będzie przystosowany do 40-dniowych rejsów bez konieczności zawijania do portu. Zostanie także wyposażony w system „Safe Return to Port” oraz 4 silniki umieszczone w oddzielnych przedziałach silnikowych oraz w pełni sprawny most awaryjny. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy konieczne będzie korzystanie z jednej maszynowni i jednego silnika, zgodnie z zasadami systemu, możliwy będzie rejs na trasie 1450 Mm przy prędkości 6 w., przy wietrze 8 stop. w skali Beauforta. Nie wpłynie to na temperaturę i komfort podróży pasażerów wewnątrz statku.

Zastosowane zostaną także rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak:  systemy gospodarki odpadami śmieci (w tym gazyfikatory, a także tradycyjne urządzenia do zagęszczania i kruszenia) oraz system przechowywania i oczyszczania wody (ścieków), tak aby ich wszelkie zrzuty były czyste.

Ponadto statek będzie miał na pokładzie 2 helikoptery, które pozwolą na szybszą awaryjną ewakuację medyczną oraz 20 łodzi typu Zodiak.