Zamówienie na nowe cruisery

Włoski koncern stoczniowy Fincantieri otrzymał 4 nowe zamówienia na wycieczkowce – 2 od Norwegian Cruise Line (NCL) i 2 od TUI Cruises.

W przypadku NCL jest to potwierdzenie opcji wcześniej zawartego kontraktu na 5 i 6 jednostkę typu Project Leonardo Class. Statki mają zostać dostarczone w 2026 i 2027 r. Priorytetem wycieczkowców tej klasy jest efektywność energetyczna, mająca na celu optymalizację zużycia paliwa i zmniejszenie wpływu na środowisko.

Obecnie zamówienia złożone przez koncern Norwegian Cruise Line Holdings obejmują 7 wycieczkowców dla NCL i jeden dla Regent Seven Seas Cruises. Najnowszy statek, Norwegian Encore, zostanie odebrany jesienią 2019 r.

Z kolei dla TUI Cruises Fincantieri zbuduje 2 cruisery zasilane LNG i będzie to wspólne przedsięwzięcie niemieckiego armatora i Royal Caribbean Cruises. Nowe jednostki zostaną dostarczone w 2024 i 2026 r. Oparte będą na prototypowym projekcie opracowanym przez Fincantieri, a napęd gazowy jest, jak stwierdzili przedstawiciele TUI, „logiczną kontynuacją strategii ochrony środowiska”. Będą to największe statki jakie kiedykolwiek zbudowano we Włoszech, o tonażu brutto 161 tys.