Łódź sterowana w chmurze

Port w Antwerpii zamierza wprowadzić do eksploatacji w pełni autonomiczną łódź o nazwie Echodrone. Będzie ona wspomagała działalność łodzi Echo. Obie jednostki przeprowadzają pomiary głębokości wody w porcie, aby zapewnić bezpieczne żeglugę.

Echodrone wykorzystuje technologię opartą na chmurze, opracowaną wspólnie przez władze portu i firmę dotOcean. Dane z różnego rodzaju urządzeń znajdujących się w porcie są udostępniane przez internet, a następnie selektywnie kompilowane i tłumaczone na użyteczne informacje za pomocą algorytmów w chmurze. Łódź została jednak zaprojektowana do nawigacji niezależnie od tych danych, w przeciwieństwie do poprzedniej generacji automatycznych statków, które musiały polegać na własnych czujnikach pokładowych. Oznacza to że, zdaniem dotOcean, jest ona jednym z pierwszych zupełnie nowej generacji robotów.

Obecnie Echodrone przechodzi ostatnie testy i badania. Po ich zakończeniu będzie działała w basenie Deurganck, aby mierzyć głębokość wody przy najbardziej ruchliwych nabrzeżach do obsługi kontenerów. Władze portu przewidują również wykorzystanie łodzi do innych pomiarów, takich jak badania środowiskowe i inspekcja nabrzeży.