Johan Sverdrup w gotowości

Norweski koncern energetyczny Equinor i jego partnerzy: Lundin Norway, Petoro, Aker BP i Total, przedstawili plan II etapu przygotowania do eksploatacji złoża Johan Sverdrup na norweskim Morzu Północnym. Jest to największe od 1980 r. pole naftowe leżące na norweskim szelfie. Jego wydobywalne zasoby szacuje się na 2,7 mld baryłek ekwiwalentu ropy.

Pierwsza faza projektu jest ukończona w ok. 80%, a produkcja ma się rozpocząć w listopadzie 2019 r. Szacunkowe koszty zostały obniżone o 2 mld NOK (240 mln USD), i ostatecznie mają wynieść 86 mld NOK (10,3 mld USD). W planie rozwoju II fazy firmy zmniejszyły szacunkową wartość inwestycji do 41 mld NOK (4,9 mld USD), a cena progu rentowności dla tej części inwestycji wynosi obecnie mniej niż 25 USD za baryłkę. W planie uwzględniono szereg ulepszonych technologii w celu obniżenia kosztów wydobycia. Rozpoczęcie produkcji w ramach II fazy planowane jest na IV kwartał 2022 r.

Szacuje się, że wydobycie osiągnie do 660 tys. baryłek dziennie, za cenę nieprzekraczającą 20 USD za baryłkę i przy niskiej emisji CO2 wynoszącej 0,67 kg na baryłkę. Dzięki temu będzie to jedno z najbardziej wydajnych pól pod tym względem. Okres użytkowania ma wynieść ponad 50 lat. Rozwój całego pola Johan Sverdrup przyniesie Norwegii dochód w wysokości ponad 900 mld NOK (107 mld USD) w całym okresie eksploatacji.