Inteligentne stocznie

Południowokoreański rząd planuje budowę inteligentnych stoczni wyposażonych w sztuczną inteligencję (AI), co powinno zwiększyć konkurencyjność małych i średnich zakładów produkcyjnych z branży okrętowej. Prace nad studium wykonalności tego przedsięwzięcia mają ruszyć jeszcze w br.

Władze w Seulu planują, że projekt koreańskiej inteligentnej stoczni (K-Yard) będzie kosztował ok. 360 mln USD. Najpierw zostanie opracowany inteligentny model symulacji stoczni i stworzona platforma produkcyjna oparta na rzeczywistości wirtualnej w celu śledzenia przepływu produkcji za pomocą internetu rzeczy. Oczekuje się, że w testach w latach 2020-2025 wezmą udział 2 stocznie. Opracowane modele produkcji zostaną następnie wdrożone w innych zakładach. Dzięki temu projektowi południowokoreański rząd zamierza rywalizować z Chinami o budowę tankowców i średniej wielkości masowców. Ma też nadzieję na zwiększenie wydajności o 20% i obniżenie kosztów produkcji o 10%.

W br. Korea Południowa pozyskała 43% światowych zamówień na nowe statki, wyprzedzając Chiny, jednak mniejsze i średnie koreańskie stocznie wciąż tracą zamówienia. W I kwartale br. zdobyły je jedynie na 4 tankowce, a udział w rynku światowym koreańskich zakładów spadł z 10% w 2014 r. do 4% w 2016 r.