Największa bunkierka na świecie

Kairos to największa na świecie bunkierka LNG, która weszła do eksploatacji w połowie grudnia br. Swoją działalność zaczęła w porcie w Kłajpedzie i operować ma przede wszystkim na Morzu Bałtyckim. Statek został wyczarterowany przez Blue LNG, firmę będącą joint venture hamburskiego dostawcy LNG, Nauticor (90% udziałów) i litewskiego dostawcy infrastruktury energetycznej KN (10% udziałów).

Jednostka powstała w stoczni w Hyundai Mipo Dockyard w Ulsan, w Korei Południowej, dla niemieckiego armatora Babcock Schulte Energy. Trafiła do niego w październiku 2018 r. Przy pojemności zbiornika wynoszącej 7500 m³ jest największym na świecie statkiem zaopatrującym inne statki w LNG. Statek posiada klasę lodową oraz kilka unikalnych cech, w tym konstrukcję bez balastu i instalację zbiornika ze sprężonym gazem ziemnym (CNG). Układ napędowy jest zintegrowany z systemami ładunkowymi, dzięki czemu gaz powrotny, który w przeciwnym razie zostałby utracony podczas operacji, jest gromadzony jako CNG i wykorzystywany jako paliwo. Jednakże, gdy CNG nie jest dostępny, LNG może być odparowywane i dostarczane jako paliwo do silników.

Statek ma możliwość zarówno bunkrowanie innych jednostek, jak i wykonywania operacji przeładunkowych, dzięki czemu ma być wykorzystywana do zasilania w LNG, zarówno promów, kontenerowców, statków wycieczkowych, jak też odbiorców gazu na lądzie. Ma możliwość odbioru gazu zarówno w lądowych terminalach LNG, jak również jednostkach regazyfikacji (FSRU) lub pływających urządzeniach magazynujących i wyładowczych (FSU).