Albo umowa albo chaos

European Shippers’ Council (ESC) wzywa do przyjęcia umowy brexitu oraz ustanowienia okresu przejściowego umożliwiającego rządom i firmom finalizację przygotowań do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przynajmniej do grudnia 2020 r. Jeżeli obecne porozumienie, wynegocjowane w Brukseli, nie zostanie poddane pod głosowanie 14 stycznia br. lub zostanie odrzucone przez Izbę Gmin, to ESC nie daje żadnej gwarancji, że towary dotrą do klientów w odpowiednim czasie i w dobrym stanie.

Członkowie ESC przewidują znaczny wpływ brexitu na łańcuch dostaw między UE a Zjednoczonym Królestwem. Chociaż wiele firm sporo zainwestowało w zapobieżenie chaosowi, jednak dotychczasowe przygotowania nie mogą całkowicie zaradzić zakłóceniom w handlu, które mogą się pojawić. Szczególnie że pojemność magazynów w Wielkiej Brytanii została już całkowicie wykorzystana i niemożliwe jest wynajęcie dodatkowej przestrzeni na składowanie zapasów.

Jedynym rozwiązaniem, które dostrzega ESC, jest uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii i spokojne wejście w okres przejściowy, który umożliwi wynegocjowanie umowy handlowej pozwalającej na swobodny handel między UE a Londynem.