Portowe spojrzenie na brexit

Brytyjska firma analityczna Odgers Berndtson przeprowadziła niedawno ankietę wśród 100 przedstawili kadry zarządzającej w prawie wszystkich portach Wielkiej Brytanii. Spośród liderów branży tylko 16% odpowiedziało, że poczyniono znaczące lub praktyczne przygotowania do brexitu. Az 80% stwierdziło, że ich porty zaplanowały jakieś niewielkie przygotowania lub nie zrobiły ich wcale, a tylko 25% uważa, że ​​są dobrze przygotowani do brexitu. Mimo to 30% wierzy, że poradzi sobie z jego skutkami, a 40% nie ma co do tego wątpliwości.
– To pierwszy prawdziwy dowód na to, co dzieje się poza portami takimi jak Dover – powiedział Paul Butterworth, szef Oders Berndtson w zakresie praktyki morskiej i żeglugowej.
Brytyjskie Stowarzyszenie Portów (The British Ports Association) w odpowiedzi na wyniki ankiety zwróciło uwagę na wciąż trwające zamieszanie dotyczące zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Biorąc pod uwagę, że nadal nie ma pewności co do naszych relacji handlowych z Europą po brexicie, nie jest zaskoczeniem, że niektóre porty nie były w stanie w pełni się przygotować – powiedział Richard Ballantyne, prezes BPA.
Przez lata stowarzyszenie ostrzegało przed niebezpieczeństwem brexitu „bez umowy”, a co za tym idzie, bez okresu przejściowego i umowy o wolnym handlu. I w dalszym ciągu jest zaniepokojone perspektywą takiego wyjścia z UE.