Wiatrowy gigant ruszył

Popłynął pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1, zlokalizowanej 120 km od wybrzeży hrabstwa Yorkshire w północno-wschodniej Anglii. Po pełnym uruchomieniu jej moc wyniesie 1,218 GW, co umożliwi zasilanie w energię ponad 1 mln domów w Wielkiej Brytanii. Projekt zostanie zakończony w I kwartale 2020 r.

Składająca się ze 174 turbin farma jest wspólnym przedsięwzięciem Ørsted i Global Infrastructure Partners. Ørsted uznano ostatnio za najlepszą na świecie firmę energetyczną promującą zrównoważony rozwój.

– Hornsea 1 to pierwsza z nowej generacji przybrzeżnych elektrowni wiatrowych, które obecnie rywalizują z tradycyjnymi elektrowniami zasilanymi paliwami kopalnymi. Zdolność do generowania czystej energii elektrycznej na morzu w tej skali jest znaczącym kamieniem milowym w czasie, gdy konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu – stwierdził Matthew Wright, dyrektor zarządzający Ørsted w Wielkiej Brytanii.

Ørsted obsługuje ponad 1100 przybrzeżnych turbin wiatrowych o łącznej mocy ok. 5,6 GW mocy, a kolejne 3,4 GW są w budowie. Ponadto Ørsted zapewnił sobie prawa do budowy farmy wiatrowych o mocy ok. 1 GW w USA, ok. 1,1 GW w Niemczech i ok. 1,8 GW na Tajwanie. Ambicją Ørsteda jest zainstalowanie do 2025 r. turbin wiatrowych o łącznej mocy 15 GW.