Inteligentny kontener

Inteligentny kontener

Inteligentny kontener transportowy Container 42 opuścił, pod koniec maja br., port w Rotterdamie rozpoczynając pierwszy etap 2-letniej misji gromadzenia danych na całym świecie. Podczas tej podróży kontener, w którym znajduje się szereg czujników i urządzeń komunikacyjnych, będzie mierzył zmiany parametrów, takich jak drgania, nachylenie, położenie, dźwięk, lokalne zanieczyszczenie powietrza, wilgotność i temperatura. Jednostka została również wyposażona w panele słoneczne, które można wykorzystać do określenia, ile energii jest w stanie wygenerować kontener podczas podróży statkiem, pociągiem lub ciężarówką.

Rotterdam ma ambicję być najbardziej technologicznie zaawansowanym portem, a Container 42 ma służyć jako metafora tej transformacji. Zebrane dane umożliwią analizę wyzwań stojących przed transportem i logistyką oraz przyczynią się do cyfrowego rozwoju portu.
Fundamentem projektu jest istniejąca platforma internet of things Portu Rotterdam. Jest ona wykorzystywana do zbierania i przetwarzania danych pochodzących z czujników zainstalowanych na obszarze portu. Zapewnia to użytkownikom m.in. informacje w czasie rzeczywistym o lokalnej infrastrukturze, jakości wody i powietrza.

Container 42 to wspólne przedsięwzięcie Portu Rotterdam, IBM, Cisco, Esri, Axians, Intel, HyET Solar, Van Donge & de Roo, Awake.ai, Betta Batteries, Simwave, Advanced Mobility Services, Kalmar and Shipping Technologia.